W Oslo uczniowie przeprojektowują ulice wracając ze szkoły

  • Data: 14 listopada 2016 ·
  • Autor: ·
W Oslo uczniowie przeprojektowują ulice wracając ze szkoły
Share

Kto planując skrzyżowania i przejścia dla pieszych prowadzące do szkoły pyta o zdanie najbardziej zainteresowanych, czyli uczniów? Robią to projektanci z Oslo. Przy pomocy aplikacji smartfonowej, dzięki której dzieci mogą wyrażać swoje opinie na temat trasy, którą przemierzają.

Jak donosi Guardian, cały projekt zaczął się dwa lata temu. Inicjatorem była Państwowa Agencja Środowiska Miejskiego. Vibeke Rørholt, prowadząca badanie, uznała, że przeanalizowanie wszystkich ulic w mieście to ogromna praca. Postawiła więc na nietypowy crowdsourcing – dostawcami opinii i ocen uczyniła samych uczniów.

Stworzyła aplikację, którą dzieci instalują na smartfonach. Kiedy przechodzą przez niebezpieczną – ich zdaniem – ulicę albo chodnik, na którym nie czują się zbyt pewnie, wysyłają szybką informację o zagrożeniu. GPS telefonu sam lokalizuje ich położenie, nie muszą się więc wdawać w szczegóły, gdzie napotkały trudności. Jak przekonuje Vibeke Rørholt recenzje te przyczyniły się już do poprawy infrastruktury w niektórych miejscach.

Za promocję projektu wzięły się same szkoły, które dbają o zachowanie prywatności uczniów. Do programu przystąpiło na razie 35 placówek, ale jest on na tyle dobrze oceniany, że ma szansę zostać upowszechniony w całym kraju.


PRZECZYTAJ TAKŻE:

2 Comments

  1. Angelika

    Tylko czy ktoś przestrzega te dzieci, żeby nie patrzyły w ekrany smartphonów, gdy przechodzą przez te niebezpieczne przejścia? Inaczej tragedia gotowa. A tak poważnie, to oczywiście dobry pomysł 🙂

Comments are closed.