Sklep, w którym można nauczy się naprawiać popsute sprzęty

  • Data: 23 maja 2017 ·
  • Autor: ·
Sklep, w którym można nauczy się naprawiać popsute sprzęty
Share

Edynburg ma nowe miejskie centrum recyclingu. To Edinburgh Remakery – miejsce, gdzie mieszkańcy mogą zostawić popsute i nieużywane rzeczy, zostawić do naprawy i późniejszej odsprzedaży, albo samemu nauczyć się je naprawiać.

Ten recyclingowy warsztat połączony ze sklepem to inicjatywa Sophie Unwin, która rok mieszkała w Nepalu. Tam zetknęła się z zapomnianą w Europie kulturą naprawiania rzeczy, a nie szybkiego wyrzucania ich do śmieci. Postanowiła przenieść ten wzorzec na rodzimy grunt: „Chcemy prowadzić rewolucję naprawiania. Zmienić sposób w jaki ludzie używają zasobów, zachęcać producentów do takiego tworzenia produktów, aby były łatwo naprawialne, no i zapewniać infrastrukturę do przywracania im funkcjonalności”, czytamy w manifeście Edinburgh Remakery.

Na miejscu naprawia się zarówno popsute meble, odzież oraz sprzęt elektroniczny. W tym samym zakresie prowadzone są także warsztaty dla osób, które chcą naprawiać swoje sprzęty osobiście. To co mieszkańcy zostawią, po naprawie jest wystawiane na sprzedaż: przez internet można kupować meble i sprzęt komputerowy.


PRZECZYTAJ TAKŻE: