Festiwal muzyczny dorobił się własnej szkoły

  • Data: 6 kwietnia 2017 ·
  • Autor: ·
Festiwal muzyczny dorobił się własnej szkoły
Share

Festiwal w Roskilde to jedna z największych imprez muzycznych Europy. Od dawna to już jednak nie tylko koncerty, ale także warsztaty artystyczne, akcje ekologiczne i recyclingowe oraz happeningi uświadamiające problemy współczesnego społeczeństwa. Dziś poszedł jeszcze dalej: The Roskilde Festival Charity Society założyło własne liceum.

Za programem nauczania będą stały te same wartości, które przyświecają stowarzyszeniu organizującemu festiwal. Nastolatkowie mają poznać tu nie tylko co to muzyka czy sztuka, ale także przywództwo czy aktywność społeczna. Liceum ma być zorganizowane wokół trzech stref nauczania. Pierwsza nazwana Umysł, ma uczyć jak dyskutować, pisać i być zaangażowany obywatelem (coś na kształt dawnych idei uniwersyteckich). Druga strefa to Ciało, gdzie uczniowie będą się uczyć muzyki i tańca, a w strefie Ręka zorganizowane zostaną zajęcia ze sztuki, architektury i projektowania.

Nietuzinkowy jest nie tylko program nauczania, ale także sam budynek. Szkoła wprowadzi się do dawnej, dziś zaadaptowanej cementowni, stojącej na zachód od Kopenhagi. Kampus będzie obejmował internat na 2,6 tys. metrów, gdzie zamieszkają zarówno uczniowie, jak i nauczyciele oraz 3 tys. metrów samej szkoły. Każda strefa będzie miała własne audytorium, które pomieści 150 uczniów. Architekci z biura MVRDV, które jest odpowiedzialne za przebudowę, chcą pozostawić industrialny charakter budynku.


PRZECZYTAJ TAKŻE: