Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) wynika, że elektrownie wiatrowe nie tylko pozytywnie wpływają na klimat, ale także nasze zdrowie. Analizy prowadzili w USA, gdzie w ciągu dekady, od 2010 roku udział energii wiatrowej w całym bilansie energetycznym wzrósł z 2 do 10 proc.
Naukowcy bazowali na danych Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych zebranych w latach 2011-2017 na temat wytwarzania energii elektrycznej i emisji w siedmiu regionach kraju. Wynikało z nich, że głównym powodem poprawy jakości powietrza w tym okresie była redukcja drobnego pyłu zawieszonego.
„Wkład rozwoju energii wiatrowej w redukcję tak drobnych cząstek zapewni więc znaczące korzyści zdrowotne. Odkryliśmy jednak, że korzyści te mogłyby być około trzykrotnie większe, gdyby sektor energetyczny wykorzystał ten dodatkowy wiatr do zmniejszenia produkcji najbardziej zanieczyszczających elektrowni opartych na paliwach kopalnych”, zaznacza Noelle Selin , dyrektor programu technologii i polityki w Instytucie Danych, Systemów i Społeczeństwa Massachusetts Institute of Technology.
Zmiany te da się dobrze oszacować. Naukowcy wyliczyli, że w jednym roku inwestycje w energię wiatrową związane z polityką na poziomie stanowym poprawiła ogólną jakość powietrza, co przyniosło 2 miliardy dolarów korzyści zdrowotnych w całym kraju. Zespół odkrył ponadto, że gdyby przemysł energetyczny ograniczył moc wyjściową najbardziej zanieczyszczających elektrowni działających na paliwach kopalnych, zamiast elektrowni najbardziej oszczędnych ogólne korzyści zdrowotne mogłyby wzrosnąć czterokrotnie do 8,4 miliarda dolarów.
Autorka badania wykazała jednocześnie, że poprawa jakości zdrowia jest zróżnicowane regionalnie. Zależy od tego, gdzie przeprowadzono odpowiednie inwestycje. „Badania przedstawione w tym artykule pokazują, że jeśli chodzi o zdrowie, nie cała energia odnawialna jest wytwarzana jednakowo. Korzyści zdrowotne energii odnawialnej zależą od tego, gdzie zostanie zbudowana i czy wyłączy niektóre z najbrudniejszych elektrowni węglowych”, powiedział dr Aaron Bernstein , przewodniczący Rady ds. Zdrowia Środowiskowego Amerykańskiej Akademii Pediatrii i p.o. dyrektora Centrum Zdrowia Klimatycznego i Globalnego Środowiska w Harvard TH Chan School of Public Health w Bostonie. Według wyliczeń naukowców z MIT tylko około 30 procent tych korzyści zdrowotnych miało pozytywny wpływ na społeczności pozostające w niekorzystnym położeniu ekonomicznym.
Czytaj więcej na HealtDay
Jeszcze nie dodano komentarza!