Tysiąc zielonych filarów

  • Data: 5 listopada 2017 ·
  • Autor: ·
Tysiąc zielonych filarów
Share

/Fot: Via Verde//
Meksyk to miasto, po którym jeździ 4 miliony samochodów. Poprzecinane szerokopasmowymi drogami i wiaduktami nie sprawia wrażenia przyjemnego miejsca – sześciu na dziesięciu mieszkańcom doskwierają choroby układu oddechowego związane z zanieczyszczeniami. Stąd pojawił się projekt Via Verde wprowadzenia nieco zieleni w drogową gęstwinę.

Zabetonowane ulice nie tylko pogarszają jakość powietrza, ale też tworzą wyspy ciepła oraz izolują glebę przed opadami. Dlatego w ramach Via Verde powstanie aż tysiąc wertykalnych nasadzeń, które oplotą filary miejskiej obwodnicy drogowej – pierwsze powstały już rok temu.
W ten sposób Meksyk zyska 60 tys. mkw zielonego nasadzenia, które będzie absorbować ciepło oraz wodę deszczową, a także oczyszczać powietrze. Rocznie przefiltrują 27 tys. ton toksycznych gazów, przechwytując 5 ton pyłu zawieszonego oraz 10 ton metali ciężkich.

Interesujący jest sam mechanizm, który wspiera rozwój Via Verde. Projekt powstał na bazie społecznego entuzjazmu – w tydzień na platformie zebrał 75 tys. głosów poparcia. Doceniły to władze, które zezwoliły na uruchomienie inicjatywy. Ani jednak mieszkańcy, ani budżet miasta nie jest obciążany kosztami zazieleniania filarów oraz utrzymaniem roślin – organizatorzy Via Verde do każdego nasadzenia pozyskują prywatnych sponsorów.


PRZECZYTAJ TAKŻE: