Tramwaj bez szyn dla miast, które nie stać na torowiska

  • Data: 7 czerwca 2017 ·
  • Autor: ·
Tramwaj bez szyn dla miast, które nie stać na torowiska
Share

Autonomiczny pociąg podążający bez szyn i bez trakcji. Taki alternatywny środek transportu wyjechał na ulice Zhuzhou, miasta położonego w chińskiej prowincji Hunan, które znane jest z produkcji składów kolejowych.

To miejska kolejka, a właściwie nieco większy tramwaj, stworzony z myślą o mniejszych miastach, których nie stać na duże inwestycje w infrastrukturę szynową. Jeśli potrzeba, ART, bo tak się nazywa, jeździ po własnym pasie jezdni po środku, gdzie wymalowana jest podwójna, przerywana linia (poza centrum, tam gdzie ruch jest mniejszy, drogę może współdzielić z samochodami). To właśnie szerokości rozstawienia krawężników trzyma się autonomiczny system kierujący pojazdem. Pociąg ma przy tym gumowe koła, które pozwalają mu gładko jeździć po ulicy.

Z drugiej strony brak trakcji, z której na bieżąco mógłby czerpać prąd, ogranicza zasięg podróży. Zamontowane w pojeździe akumulatory pozwalają na 40 km podróży. Co jakiś czas na pętli muszą być więc wymieniane. Jeździ z prędkością 70 km/h, zabierając na pokład aż 300 pasażerów. To mniejsza wersja z trzema segmentami. Większa ma mieć ich pięć i zabierać 500 osób.

/Źródło: DesignBoom/


PRZECZYTAJ TAKŻE: