Tramwaj bez szyn, dla miast które nie stać na torowiska

  • Data: 7 czerwca 2017 ·
  • Autor: ·
Tramwaj bez szyn, dla miast które nie stać na torowiska

Autonomiczny pociąg podążający bez szyn i bez trakcji. Taki, alternatywny środek transportu wyjechał na ulice Zhuzhou, miasta położonego w chińskiej prowincji Hunan, które znane jest z produkcji składów kolejowych.

To miejska kolejka, a właściwie nieco większy tramwaj, stworzony z myślą o mniejszych miastach, których nie stać na duże inwestycje w infrastrukturę szynową. Jeśli potrzeba ART, bo tak się nazywa i tak jeździ po własnym pasie jezdni po środku którego wymalowana jest podwójna, przerywana linia (poza centrum tam gdzie ruch jest mniejszy drogę może współdzielić z samochodami). To właśnie jej oraz szerokości rozstawienia krawężników trzyma się autonomiczny system kierujący pojazdem. Pociąg ma przy tym gumowe koła, które pozwalają mu gładko jeździć po ulicy.

Z drugiej strony brak trakcji z której na bieżąco mógłby czerpać prąd ogranicza zasięg podróży. Zamontowane w pojeździ akumulatory pozwalają na 40 km podróży, co jakiś czas na pętli muszą być więc wymieniane. Jeździ z prędkością 70 km/h, zabierając na pokład aż 300 pasażerów. To mniejsza wersja z trzema segmentami, większa ma mieć ich pięć i zabierać 500 osób.

/Źródło: DesignBoom/


PRZECZYTAJ TAKŻE: