Szkoła pod strzechą

  • Data: 21 maja 2019 ·
  • Autor: ·
Szkoła pod strzechą
Share

Słoma, skoszona i dobrze upchnięta przez kombajn w bale o kształcie klocka sprawdza się jako materiał budowlany. Udowodnili to projektanci z biura architektonicznego NUDES, którzy właśnie z użyciem słomy zaprojektowali budynek gimnazjum w afrykańskim Malawi. I jest to jak najbardziej prawdziwa, funkcjonalna szkoła z salami lekcyjnymi, biblioteką, a nawet pracownią komputerową.

Kluczowy w tym przedsięwzięciu był punkt wyjścia. Pracownia założona przez Nuru Karima nie chciała po prostu przyjść z własnym, efektownym projektem, ale postanowiła go wypracować na miejscu, na zasadzie bottom-up, czyli bardzo organicznie wpasowując się w lokalny kontekst. Stąd jedną z pierwszych kwestii było użycie materiałów.

Karim i jego zespół zdecydowali się wykorzystać surowce najłatwiej dostępne na miejscu. Tak padł pomysł na utylizację bel ze słomą, które nie mają wielkiej wartości, a w kraju gdzie od kwietnia do listopada praktycznie w ogóle nie pada, można potraktować je jako swoiste klocki bduowlane. A przy tym oszczędza się sporo drewna, które na sawannie jest trudno dostępne.

Aby móc poukładać bale, Karim zaproponował stworzenie drewnianych szkieletów z różnymi rodzajami półek. Na nich słomiane kloce układane są schodkowo, co powoduje, że będą przywodzić na myśl ściany egipskich piramid. Do tego pozostanie sporo wnęk i pustych przestrzeni, aby zapewnić odpowiednią wentylację i dopływ światła.

Budynki będą mieć wydłużony kształt, z dachem łagodnie unoszącym się i opadającym, co upodobni je do pagórków. W środku ma być dużo miejsca nie tylko na sale do zajęć czy pracownie, ale także przestrzeń mieszkalną dla uczniów i nauczycieli.

/Fot: NUDES//


PRZECZYTAJ TAKŻE: