Ścieżki rowerowe i spacerowe to inwestycje z niebywałą stopą zwrotu

  • Data: 2 listopada 2018 ·
  • Autor: ·
Ścieżki rowerowe i spacerowe to inwestycje z niebywałą stopą zwrotu
Share

Jeśli ktoś dobrze policzy, to inwestycja w drogi rowerowe i ścieżki spacerowe może okazać się najlepszą z możliwych. Tak do sprawy podeszli w Indianapolis, gdzie w 2008 roku otworzono tzw. Cultural Trial. Od tego czasu, mimo kryzysu, wartość nieruchomości wokół tego szlaku wzrosła o 148 proc.

Sama ścieżka ciągnąca się przez 8 mil robi naprawdę dobre wrażenie. Okrąża centrum miasta i jest atrakcyjna zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Z jednej strony pozwala obejrzeć to, co najciekawsze, a z drugiej to bardzo praktyczny korytarz komunikacyjny. Za jego pośrednictwem można dostać się do każdego istotnego miejsca – czy to punktu kulturalnego, rozrywkowego czy handlowego. I ma do tego dobre drogi dojazdowe.

Miasto bardzo chwali sobie Cultural Trial jako świetne uzupełnienie publicznego transportu, niemniej to nie ratusz wyłożył środki na jej stworzenie. Koszty budowy sięgające 62,5 mln dolarów zgromadzone zostały głównie od prywatnych darczyńców. Tanio nie było, ale efekt finansowy dla lokalnego rynku nieruchomości piorunujący – w ciągu sześciu lat wartość nieruchomości w zasięgu 1,5 km od ścieżki wzrosła o 1,01 mld dolarów.

/Fot: Cultural Trial//


PRZECZYTAJ TAKŻE: