Czy w mieście jest miejsce na zwierzęta gospodarskie?

  • Data: 20 listopada 2019 ·
  • Autor: ·
Czy w mieście jest miejsce na zwierzęta gospodarskie?
Share

Czy ludzie i zwierzęta mogą współegzystować w mieście? To pytanie, które od dawna zadają sobie Anastasia Eggers oraz Ottonie von Roeder. Aby prowadzić eksperymenty w tym kierunku wymyśliły sobie nawet fikcyjne miasto Besteenburt, gdzie zwierzęta chodziłyby sobie swobodnie i dostarczały ludziom świeże produkty. I testują rozwiązania, które mogłyby się tu sprawdzić.

Ostatni z pomysłów to swego rodzaju maszyna vendingowa „Eggs to Go”, za pomocą której kury oferują ugotowane na twardo jajka. Zaprezentowany został podczas Vienna Design Week, gdzie wzbudził spore zainteresownie publiczności. Kury miały tu swoje małe osiedle, gdzie znosiły jajka, a te trafiały właśnie do maszyny, która je gotowała i sprzedawała odwiedzającym. Wszystko w obiegu zamkniętym, bo urządzenie jest zasilane m.in. odchodami samych kur.

https://popupcity.net/wp-content/uploads/2019/10/EggCo-1-800×1200.jpg

Eksperyment wydaje się nieco ekscentryczny, ale miał raczej prowokujący charakter. Czy w mieście możemy zmienić, a właściwie powrócić do bardziej tradycyjnych metod korzystania z płodów natury, sprawdzonych na wsi, gdzie życie w towarzystwie zwierząt było codziennością. Wcześniej w ramach Besteenburt obie eksperymentatorki zorganizowały przedsięwzięcie Cow&Co, w którym – jak wskazuje nazwa – uczestniczyły krowy.