Skip to main content

Zarówno piesi, jak i rowerzyści do tej pory stanowili duży problem dla osób zajmujących się planowaniem transportu w mieście. Planowana z myślą o nich przestrzeń była często tworzona w intuicyjny sposób, bez precyzyjnych badań jak korzystają i poruszają się po mieście. To może się zmienić dzięki aplikacjom dla biegaczyrowerzystów.

Ostatnio serwis Strava opublikował interaktywną mapę, na której jest zaznaczone miliard tras, z których korzystało 1,2 miliony ich użytkowników na całym świecie. Strava to jeden z najlepszych serwisów społecznościowych pozwalających biegaczom i rowerzystom ze sobą rywalizować. Udostępnione zostały dane z tras pokonywanych pieszo, rowerem lub innymi alternatywnymi środkami transportu. 80 procent map pochodziło spoza Stanów Zjednoczonych.

Po publikacji map Strava została zasypana zaproszeniami od firm zajmujących się planowaniem. Zwracali się o pomoc, bo brakowało im danych na temat zachowań pieszych i rowerzystów, a mapa umożliwia dokładne przyjrzenie się tym trasom i zrozumienie dlaczego rowerzyści chcą tam jeździć. Strava już podjęła współpracę z wieloma departamentami transportu (DOT) w Kolorado, Utah, Teksasie, na Florydzie, w New Hampshire i w Vermont. UDOT, który współpracował z portalem, już zmieniła kilka ulic, czy skrzyżowań, zamieniając domysły na temat tego jak po mieście jeżdżą rowerzyści ma na fakty.

Mapa uwzględnia również trasy na wodzie czy śniegu. Używając odpowiednich filtrów, możemy się dowiedzieć jakie są najpopularniejsze spory na danym obszarze czy poznać trasy narciarzy i snowboarderów. Świetnie obrazuje to mapa wody w San Francisco, na której bardzo wyraźnie widać, które miejsca preferują żeglarze, surferzy, czy kajakarze.

Mimo tego wszystkiego na mapie pojawia się dużo czarnej przestrzeni – oznaczającej brak jakichkolwiek tras. Dzieje się tak zazwyczaj w biedniejszych dzielnicach, takich jak South L.A., South Side w Chicago czy Bronx, nie mówiąc już o obszarach pozamiejskich. Należy sobie zdawać sprawę, że to właśnie te obszary mają najsłabszą infrastrukturę i oni potrzebują najwięcej pomocy.
Mimo że mapa okazała się bardzo ważną pomocą dla planistów, to głównym celem Stravy było zmotywowanie ludzi do wysiłku fizycznego i pokazanie jak dużo osób na całym świecie tworzą wspólne trasy.

Jeszcze nie dodano komentarza!

Twój adres nie będzie widoczny publicznie.

Najpopularniejsze teksty

Koleją po Niemczech za 9 euro

Hotele dla miłośników warzyw

Bobry wracają do Londynu

Panele słoneczne pracujące nocą

Miasta będą pływać na wodzie

Koniec ze spalinowymi furgonetkami