Późna jesień nie zachęca do jeżdżenia na rowerze. Z drugiej strony przykład takich miast jak fińskie Oulu, w którym śnieg leży średnio przez 160 dni w roku, a mimo to na rowerach jeździ 22 procent mieszkańców, pokazuje że warunki to rzecz względna. Szczególnie że argumentów za jeżdżeniem na rowerze jest sporo szczególnie jeśli je porównamy do przemieszczania się samochodem, jest taniej, zdrowiej, a może być nawet szybciej. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych statystyk
Po pierwsze rower kosztuje średnio trzydzieści razy mniej niż przeciętny samochód. Do tego dochodzą koszty użytkowania samochodu, w Unii Europejskiej przeciętne auto w okresie swojego funkcjonowania zużywa paliwa około za 10 tys. euro, co więcej blisko jedna trzecia tej kwoty opuszcza Europę i trafia do krajów wydobywających ropy. Kolejnym argumentem za rowerem jest fakt, że ich użytkownicy dużo efektywniej korzystają z infrastruktury drogowej niż kierowcy samochodów. W ciągu godziny odcinek o długości jednego kilometra ulicy może przejechać 8,8 raz więcej rowerzystów niż pasażerów podróżujących samochodem. Nie mówiąc już o zajmowaniu przestrzeni parkingowej, gdzie rower zajmuje kilkanaście mniej razy mniejszą powierzchnie i zostawienie go na przykład przed większością sklepów nie jest problemem.
Co ciekawe jeżdżenie na rowerze jest też dość bezpieczne. W Holandii ciężkie wypadki zdarzają się raz na 50 mln przejechanych kilometrów (zgodnie z badaniami C.Heydena, A.Nilsona i R.Rissera) Z tych samych badań wynika, ze liczba wypadków spada wraz z rosnącą liczbą rowerzystów, najprawdopodobniej kierowcy zaczynają bardziej uważać na rowerzystów.
Do tego dochodzą korzyści zdrowotne. Według obliczeń prowadzonych przez naukowców z ECF osoby regularnie jeżdżące na rowerze do pracy żyją przeciętnie o 2 lata dłużej. Bo chociaż rowerzyści narażeni są na wdychanie zanieczyszczonego powietrza, korzyści dla zdrowia z regularnego jeżdżenia rowerem przewyższają te potencjalne straty 20-krotnie. Jadąc przez godzinę na rowerze jazdy spalamy minimum 200 kalorii (może to być nawet trzy razy więcej, wszystko zależy od szybkości), do tego dochodzą kalorie palone w ciągu następnych godzin po wysiłku. Przemieszczanie się na rowerze dobrze też wpływa na nasze samopoczucie i obniża poziom stresu, a wszystko to razem dobrze wpływa na nasze zdrowie
Wreszcie rower jest najlepszych sposobów poruszania się na Ziemi, trudno nawet w naturze znaleźć bardziej efektywny sposób. Do przemieszczenia 1 kg masy ciała na odległość 1 kilometra, człowiek jadący na rowerze potrzebuje tylko 0,31 kalorii, tymczasem na przykład ptak zużywa do tego 1,433 kalorii. A przykładowo samochód przepala na takim odcinku około 1,8 tys. kalorii.
Comments are closed.