ZERO WASTE: Chiny wzięły się za walkę z plastikiem

  • Data: 11 lutego 2020 ·
  • Autor: ·
  • Komentarze: 0
ZERO WASTE: Chiny wzięły się za walkę z plastikiem
Share

Chiny to jeden z ostatnich krajów, który kojarzy się z ekologią. A jednak walka z plastikiem posuwa się tam w oszałamiającym tempie. Najpierw Chińczycy zakazali importu odpadów z tworzyw sztucznych, a teraz walczą z jednorazowymi, plastikowymi opakowaniami i dodatkami.

A jest o co walczyć, bo wg. danych Uniwersytetu Oxford ich roczna produkcja plastiku sięga 60 mln ton. Aby zmniejszyć tę pulę tworzyw sztucznych, które prosto z fabryki bardzo szybko trafiają na śmietnik przede wszystkim uderzono w reklamówki. Cienki, plastikowe torebki (do 25 mikrometrów grubości) już w 2021 roku zostaną zakazane w większych miastach, od 2022 roku w mniejszych ośrodkach miejskich, od 2025 będzie obowiązywał całkowity zakaz ich używania.

Od przyszłego roku w gastronomii ma również pojawić się zakaz używania plastikowych rurek oraz ogólnie zapowiedziano 30 proc. zmniejszenie zużycia plastiku. Do tego plastikowych opakowań nie będzie można także używać do pakowania przesyłek pocztowych, a w 2025 roku hotele dostaną zakaz używania jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych.

/Fot: Ikhlasul Amal//


PRZECZYTAJ TAKŻE:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.