Zabawy uliczne jako sposób na budowę sąsiedzkich więzi

  • Data: 24 października 2017 ·
  • Autor: ·
Zabawy uliczne jako sposób na budowę sąsiedzkich więzi
Share

Anglicy mają sposób na to, jak jednocześnie walczyć z brakiem aktywności fizycznej dzieci oraz izolacją mieszkańców panującą w miejskich dzielnicach. Sięgnęli po pomysł najbardziej stary z możliwych: uznanie ulic za miejsce dziecięcych zabaw.

Takie założenia ma projekt Street Play, który zakłada, że grupa okolicznych mieszkańców zamyka na kilka godzin ulicę, przychodzą ze swoimi pociechami i wspólnie się bawią. Dla dorosłych podstawowa zachęta do takiej imprezy to wyciągnięcie dzieci na dwór i zapewnienie im ruchu (nadwaga i otyłość to poważny problem tego pokolenia). Niejako przy okazji nawiązują też więzi z sąsiadami, których zazwyczaj tylko mijają na ulicy. Znajdują się w całkiem nowej sytuacji.

Prowadzić ma to również do przełamywania barier kulturowych, których nie brak w coraz bardziej zróżnicowanym społeczeństwie: „Jest coś niebywałego w tym , że dostrzegasz obrazki jakie wcześniej trudno byłoby sobie wyobrazić, np. tureckie mamy grające w gumę. W innych sytuacjach takich rzeczy po prostu się nie widzi: przedstawiciele różnych kultur bawią się po swojemu i dostrzegają uniwersalny charakter takiego spędzania czasu.”, mówi jeden z ankietowanych rodziców.

Projekt Street Play trwa już kilka lat i zdążył się rozlać na 500 ulic w całej Anglii – objął 45 gmin. Teraz popularność zdobywa także w Kanadzie oraz w Australii.

Czytaj więcej na: World Economic Forum

/Fot: Fot: Kounkuey Design Initiative//


PRZECZYTAJ TAKŻE:

1 Comments

Comments are closed.