W Krakowie mają plan: 1 proc. budżetu na inwestycje w nowe tereny zielone

  • Data: 20 listopada 2017 ·
  • Autor: ·
W Krakowie mają plan: 1 proc. budżetu na inwestycje w nowe tereny zielone
Share

Od dłuższego czasu toczą się dyskusje, dlaczego polskie miasta mają niechęć do inwestowania w nieruchomości, gdzie organizowałyby przestrzeń publiczną, a nawet inicjowały powstawanie bardziej zrównoważonych osiedli mieszkaniowych. W Krakowie taki właśnie temat podejmują miejscowi społecznicy organizując akcję Wykupujmy Zieleń dla Krakowianek i Krakowian 1% budżetu miasta.

Cel jest jasny – przeznaczenie na inwestycje w nowe tereny zielone co najmniej 1 proc. miejskiego budżetu. Z takim postulatem cała koalicja organizacji miejskich i ekologicznych wybiera się 22 listopada (w środę) na sesję Rady Miasta. Działacze zwracają uwagę, że ratusz koncentruje się na utrzymaniu istniejących parków i skwerów, a nie myśli o powiększaniu przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców.
„Na nowe parki i wykupy terenów zielonych przeznacza jedynie żenująco niskie środki. Tymczasem, jak apelują naukowcy, planiści, aktywiści miejscy, bez pieniędzy na wykupy terenów od prywatnych właścicieli można zapomnieć o nowych parkach w Krakowie i dostępie do terenów zielonych, placów zabaw, ale też ochronie korytarzy przewietrzania. Brak wykupów powoduje, że powstaje coraz więcej nowych osiedli bez skrawka publicznego skweru, trawnika, czy parku„, przekonują organizatorzy akcji.

Zgodnie z przedstawionymi informacjami w ciągu najbliższych pięciu lat na pozyskiwanie wszelkiego rodzaju nieruchomości (nie tylko zielonych) miasto chce wydać 47 mln zł. To niespełna 0,2 proc. miejskiego budżetu. Gdyby przyjąć postulat społeczników, rocznie na samą zieleń Kraków powinien inwestować ponad 50 mln zł.

/Fot: Zygmunt Put Zetpe0202//


PRZECZYTAJ TAKŻE: