Małopolska, a za nią Śląsk. Województwa wprowadzają w życie przepisy antysmogowe

  • Data: 3 lipca 2017 ·
  • Autor: ·
Małopolska, a za nią Śląsk. Województwa wprowadzają w życie przepisy antysmogowe
Share

W Małopolsce dopięli swego. Z początkiem lipca w życie wchodzi przyjęta przez sejmik wojewódzki uchwała antysmogowa. Nie tylko ma skończyć z paleniem w piecach paliwem niskiej jakości, ale także ograniczy użycie starych pieców emitujących duże ilości zanieczyszczeń. Kraków nie jest osamotniony, podobną uchwałę przyjął też Sejmik Województwa Śląskiego – tutaj zakazy zaczną obowiązywać od początku września.

Z obiegu mają przede wszystkim wypaść muły i floty węglowe, czyli odpady powstające w czasie uszlachetniania węgla – muł zawiera duże ilości popiołu, ale także metale ciężkie. Na Śląsku będzie też obowiązywać zakaz używania węgla brunatnego.
Od początku pojawiają się, rzecz jasna, obawy co do egzekwowania nowych przepisów. System kar jest jednak kaskadowy – jeśli samorząd nie dopilnuje, aby mieszkańcy zastosowali się do zakazów (grzywny sięgają od 500 do 5 tys. zł), sam może zostać ukarany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Paliwo to jednak tylko część zmian. W Małopolsce i na Śląsku teraz można będzie już tylko instalować piece tzw. piątej generacji. Kosztują dwa razy więcej, ale emitują znacznie mniej szkodliwych substancji – zwykle jest nie więcej niż 60 mg pyłów w każdym metrze sześciennym, podczas gdy tzw. „kopciuchy” pozbawione odpowiednich filtrów wysyłają ich w powietrze od 400 do 600 mg.
Przyjdzie też czas na stare urządzenia. Piece 1 i 2 generacji w Małopolsce mają zniknąć do 2022 roku, a na Śląsku, w zależności od długości funkcjonowania – 10-letnie do 2021 r., 5 – 10 letnie do 2023 r., a najmłodsze do 2025 r. Niedługo później nastąpi też zakaz używania pieców 3 i 4 generacji (które w zeszłym roku były jeszcze dofinansowywane): w Małopolsce w 2026 r., a na Śląsku w 2027 r.

Wprowadzając graniczne daty samorządowcy najpewniej wymuszą na rządzie prowadzenia aktywnej polityki dofinansowania inwestycji w nowsze modele kotłów. Oba województwa samorzutnie staną się programem pilotażowym dla całego kraju. Na jesieni własną uchwałę antysmogową chce przyjąć Sejmik Dolnośląski, a podobne deklaracje padły też z ust marszałków innych województw, także Mazowieckiego, gdzie Adam Struzik zapewnił, że jeszcze w tym roku dopracuje taką uchwałę.


PRZECZYTAJ TAKŻE: