Francuzi ułożyli pierwszy kilometr solarnej drogi

  • Data: 22 lutego 2017 ·
  • Autor: ·
Francuzi ułożyli pierwszy kilometr solarnej drogi

Ségolène Royal, francuska Minister Środowiska, otworzyła pierwszą na świecie drogę słoneczną. To kilometr trasy ciągnącej w Tourouvre-au-Perche, wyłożonej prawie 2,9 tys. paneli słonecznych. Jej moc ma wystarczyć na zasilenie pobliskiej wsi, gdzie mieszka 3,4 tys. ludzi i oświetlenie samej drogi.

Koszt nowej nawierzchni sięgnął 5 milionów euro. Panele zostały pokryte pięcioma warstwami żywicy, które mają chronić krzem przed uszkodzeniami. Użyte panele Wattway, wykazują właściwości podobne do zwykłej asfaltowej nawierzchni – mogą po nich jeździć ciężarówki, a kierowcy nie wpadają w poślizg w czasie hamowania. Łatwy jest przy tym montaż: płyty o grubości mniejszej niż centymetr po prostu przykleja się na utwardzoną nawierzchnię. Skala produkcji prądu będzie zależna od pogody: średni poziom to 767 kilowatogodzin (kWh), który w lato ma wzrosnąć do 1500 kWh.

Pojawili się już krytycy projektu, którzy uważają go za efekciarski gadżet, ale dla francuskiego rządu to dopiero początek – takich elektrycznych dróg chce ułożyć 1000 km. Projekt rozpisany jest na pięć lat. Z punktu widzenia kraju efekt będzie imponujący. Realizując cały program uda się dostarczy prąd do 8 proc. ogółu obywateli.

/Fot: Wattway//


PRZECZYTAJ TAKŻE: