600 drzew dla Łodzi: śródmieście się zazieleni

  • Data: 2 stycznia 2017 ·
  • Autor: ·
600 drzew dla Łodzi: śródmieście się zazieleni

image sources

  • 583c9116105ad_o: popidea
Share

600, a nawet więcej nowych drzew ma się pojawić w Łodzi jako element programu rewitalizacji obszarowej, który obejmuje centrum miasta. Chodzi o to, aby do zwartej zabudowy wprowadzić trochę zieleni. Drzewa pojawią się przede wszystkim w ciągach ulic – jeśli się da, to nawet po dwóch ich stronach – a także na każdym wolnym spłachetku ziemi. Tu będą tworzone wszelkiej maści skwery i parki kieszonkowe (tak jak u zbiegu ulic Kilińskiego i Jaracza – wizualizacja na zdjęciu powyżej).

Najwięcej drzew będzie posadzonych przy ulicy Legionów, Ogrodowej oraz Gdańskiej. Istotne są aspekty techniczne. W mieście problemem jest gleba: zagęszczona, z dużą ilością soli i pozbawiona wody. Dlatego przy projekcie współpracują naukowcy z SGGW, którzy w miejscach nasadzeń mają stworzyć odpowiednie, strukturalne podłoże z warstwą kruszywa i części organicznych, a także system nawadniający.


(główne ciągi ulic gdzie w Łodzi pojawią się nowe drzewa)

Ważny będzie też dobór drzew i to nie tylko ze względu na ich odmiany. Łodzi zależy na dużych drzewach, których posadzenie z punktu widzenia mieszkańców daje błyskawiczny efekt.
Władze miasta chcą, aby także mieszkańcy włączyli się w projekt wprowadzania zieleni. Będą ich zachęcać do zakładania ogrodów na podwórkach, które dziś są zastawiane przez samochody. Aby było to możliwe, miasto chce wybudować wielopoziomowe parkingi.

/Fot: materiały promocyjne//


PRZECZYTAJ TAKŻE: