Zamożna klasa średnia porzuca przedmieścia na rzecz centrum miasta

  • Data: 9 maja 2019 ·
  • Autor: ·
Zamożna klasa średnia porzuca przedmieścia na rzecz centrum miasta
Share

Przez lata centra dużych miast były uważane za świetne miejsce do życia przede wszystkim dla młodych, wykształconych singli, którzy przyjeżdżali tu na studia, albo w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Kiedy zakładali rodzinę i pojawiały się dzieci, zmieniały się im priorytety i zaczynali szukać większej przestrzeni do życia, często wybierając domy na przedmieściach. Ten model „mieszkania” obowiązywał przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, ale w podobny sposób wiele rodzin funkcjonowało w Europie. W Polsce ze względu na specyficzną sytuację na rynku mieszkaniowym do 1989 roku ten trend na znaczeniu zyskał w latach 90’. Ostatnio sytuacja szybko się zmienia, jak pokazują pionierskie badania Dory Costa i Matthew Kahna, obejmujące lata 1940-2000, udział par zamieszkujących centra miast wzrósł z jednej trzeciej do ponad połowy. Kto wraca do miast? Przede wszystkim ludzie najlepiej wykształceni i najlepiej zarabiający, których Dora Costa i Matthew Kahn nazywają power couples. Wybierają oni przede wszystkim duże aglomeracje miejskie powyżej miliona mieszkańców

Najnowsze badania Costa i Kahn rzucają też więcej światła na to, dlaczego młodzi wracają do centrów miast. Wynika z nich, że zarówno mężczyźni, jak i mieszkające tu kobiety są w lepszej sytuacji finansowej, niż pary żyjące na przedmieściach.

Chodź trend „zamieszkania w domku na przedmieściach” nie zdążył się w Polsce bardzo rozwinąć, to i tak podobnie jak w USA, dziś się odwraca. Najlepiej widać to po cenach nieruchomości: 60-metrowe apartamenty w centrum miasta potrafią kosztować więcej niż 2-3 razy większe domy na przedmieściach. Ten trend zauważyli też deweloperzy, którzy w centrach miast budują coraz bardziej luksusowe apartamenty, z myślą o 50-latkach, którzy kilkanaście lat temu przenieśli się za miasto, a teraz coraz chętniej wracają o centrum.

/fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons/


PRZECZYTAJ TAKŻE: