Ząbkowska spróbuje jak stać się deptakiem

  • Data: 30 czerwca 2018 ·
  • Autor: ·
Ząbkowska spróbuje jak stać się deptakiem
Share

Festiwal Otwarta Ząbkowska po raz czwarty zagościł na słynnej ulicy warszawskiej Starej Pragi i tym razem odbyło się bez zgrzytu. Dla przypomnienia już w zeszłym roku ulica miała być wyłączona z ruchu przez całe wakacje, ale po protestach kierowców wrócono do planu znanego z poprzednich lat: deptak pojawiał się tu w czasie weekendów. W tym roku część ulicy pomiędzy Brzeską a Targową pozostanie nieczynna aż do 2 września.

Praski festiwal wpisuje się w coraz popularniejszy w Europie nurt tymczasowych zmian ulic w żywą i atrakcyjną przestrzeń publiczną, którą w czasie lata, kiedy pogoda sprzyja przebywaniu na zewnątrz. przejmują piesi – tak jak np. Leefstraten w Gandawie. Jak co roku nie brak atrakcji, działań artystycznych, rekreacyjnych, społecznych i sportowych, które będą odbywać się przez cały tydzień. Ulicę czekają też trzy weekendy kumulujące wydarzenia kulturalne i nie tylko (7-8.VII, 21-22.VII oraz 4-5.VIII), a także prawdziwy karnawał wydarzeń zaplanowanych na ostatni tydzień wakacji (od 23.VII do 2 września).  W tym roku szczególna rola przy organizowaniu tego programu przypadła Teatrowi Powszechnemu.

Otwarta Ząbkowska to jednak nie tylko atrakcje i wydarzenia. Projekt jest prowadzony w ramach programu Rewitalizacji Pragi i jako taki ma mieć znacznie bardziej długofalowy charakter. To przymiarka do całorocznego wyłączenia ulicy z ruchu, która jest możliwa dzięki Trasie Świętokrzyskiej otwartej pod koniec października ubiegłego roku, która Starą Pragę obiega łukiem. Tymczasowa, niejako prototypowa zmiana, ma przygotować mieszkańców, a przede wszystkim kierowców na nową funkcję ulicy. To popularny w świecie model – powszechny jest m.in. w Kanadzie, gdzie np. Robson Street w Vancouver przez sześć lat była zamykana na lato, aż w 2016 roku rada miasta zdecydowała o jej trwałym wyłączeniu z ruchu kołowego (inny model to decyzja o generalnym remoncie ulicy, która po przebudowie otrzymuje już nowe funkcje, a kierowcy siłą rzeczy w czasie prac budowlanych przyzwyczajają się do nowego sposobu organizacji przejazdów).

W związku z tak zaplanowaną przyszłością Ząbkowskiej, obok atrakcji kulturalnych ważnym elementem festiwalu będzie też prototypowanie – jak ulica m.in. całkiem pozbawiona dziś zieleni może wyglądać, kiedy nie będzie na niej aut. Już w zeszłym roku konsorcjum organizacji Fundacja Zmiana, Mech.Build i Skwer Sportów Miejskich oraz Napraw Sobie Miasto na czas wakacyjnych weekendów zmieniło ulicę w bardziej przyjazną dla przechodniów, wprowadzając tu rośliny i elementy małej architektury. W tym roku organizatorzy festiwalu będą korzystać z ubiegłorocznych doświadczeń i ustaleń. Na ich bazie Fundacja Skwer Sportów Miejskich wraz z pracownią architektoniczną WXCA, na zlecenie ratusza opracowują projekt zagospodarowania ulicy.


PRZECZYTAJ TAKŻE: