Z Amsterdamu ma zniknąć 10 tys. miejsc parkingowych

  • Data: 7 czerwca 2019 ·
  • Autor: ·
Z Amsterdamu ma zniknąć 10 tys. miejsc parkingowych
Share

W marcu tym tygodniu Sharon Dijksma, komisarz ds. Transportu Amsterdamu ogłosiła, że miasto chce systematycznie zmniejszać ilość miejsc parkingowych o przynajmniej 1500 rocznie. Projekt rusza latem i ma potrwać do 2025 roku. Czyli władze Amsterdamu oczekują, że do tego czasu liczba miejsc do parkowania samochodów w mieście zmniejszy się o ponad 10 tysięcy.

Na zwolnionej przestrzeni sadzone mają być drzewa, poszerzane będą chodniki, stawiane ławki oraz miejsca do parkowania rowerów. To była jedna z obietnic wyborczych, z którymi GroenLinks czyli holenderskie ugrupowanie Zielonych szło do lokalnych wyborów. W ich efekcie dziś miastem dziś koalicja partii lewicowych i centrowych, a obietnica ograniczenia miejsc parkingowych została wpisana do umowy koalicyjnej. Mieszkańcy Amsterdamu powinni szybko zobaczyć efekty nowej polityki na ulicach. Oczywiście najmniej zadowoleni będą kierowcy, ale w odróżnieniu od wielu innych miast nie protestują głośno. Dla większości mieszkańców temat w ogóle nie wdaje się kontrowersyjny. Wyniki to z dwóch rzeczy. Po pierwsze z wyjątkowego charakteru miasta, tylko 22 procent podróży w Amsterdamem odbywanych jest samochodem, a kierowcy nadal korzystają z dużej części przestrzeni drogowej. Równocześnie większość mieszkańców jeździ rowerami i to oni mają problem z ciągle niewystarczającą ilością wygodnych miejsc do parkowania rowerów.

Po drugie cała operacja ma się tak odbywać, aby żaden kierowca nie został pozbawiony prawa do parkowania. Zamiast unieważniać zezwolenia, miasto po prostu przestaje wydawać nowe. Co roku w ten sposób samoistnie wygasa (w efekcie sprzedaży mieszkania, samochodu albo śmierci) około 1,1 tys. zezwoleń rocznie. Do tego mają dochodzić miejsca parkingowe kasowane w ścisłym centrum, które mają zostać przeniesione do podziemnych parkingowym. Nie ma co ukrywać parkowanie w holenderskiej metropolii będzie coraz trudniejsze. Ale w zamian piesi i rowerzyści zyskają więcej przestrzeni i z roku na rok powinno tu się coraz łatwiej oddychać