W Pekinie pierścionki produkują ze smogu

  • Data: 30 grudnia 2016 ·
  • Autor: ·
W Pekinie pierścionki produkują ze smogu
Share

Kiedy rok temu pisaliśmy o stojącej w Rotterdamie wieży Daana Roosegaarde, która przechwycony smog przekształca w kamienie do pierścionków, urządzenie wydawało się być po prostu społeczno-artystycznym manifestem. Jak się jednak okazało, projekt został potraktowany bardzo poważnie. Przynajmniej w Chinach.

W Pekinie ustawiono taką wieżę i efekt jej działania był natychmiastowy: jak poinformowało Ministerstwo Środowiska, powietrze w jej okolicy zrobiło się 55 proc. czystsze niż wcześniej. W ciągu 41 dni urządzenie Roosegaarde’a zdążyło przefiltrować 30 mln m sześć. powietrza – to odpowiednik dziesięciu stadionów olimpijskich z Pekinu. Smogu starczyło na 300 pierścionków.

Chińczycy są zachwyceni i nową konstrukcję nazywają Świątynią Czystego Powietrza. Będzie to jednak mobilne miejsce kultu: wieża ma objechać cały kraj i już niebawem Roosegaarde wskaże kolejne miasto, do którego trafi.

/Fot: Studio Roosegaarde//


PRZECZYTAJ TAKŻE:

2 Comments

  1. Kacha

    Smogu starczyło. Starczyło. STARCZYŁO :O Starczy to jest uwiąd. A potem ludzie mówią źle i jeszcze się kłócą, że to przecież dobrze, bo dziennikarze tak piszą..

  2. freeq

    A są tu jacyś dziennikarze?
    „W ciągu 41 dni urządzenie Roosegaarde’a zdążyło przefiltrować 30 m sześć. powietrza – to odpowiednik dziesięciu stadionów olimpijskich” – bez komentarza…

Comments are closed.