W Ameryce testują drogi rowerowe świecące po zmierzchu

  • Data: 22 marca 2017 ·
  • Autor: ·
W Ameryce testują drogi rowerowe świecące po zmierzchu
Share

Amerykanie wytyczyli pierwsze skrzyżowanie z luminescencyjną ścieżką rowerową, która nocą jarzy się delikatnym światłem. Przebiega tuż przy kampusie Texas A&M University i to właśnie naukowcy z tej uczelni badają skuteczność takiego rozwiązania.

Podświetlaną ścieżkę rowerową podpatrzyli w Holandii, ale właściwie całe skrzyżowanie zostało zaprojektowane według holenderskich wzorców. Przede wszystkim chodzi o ścisłe odseparowanie drogi rowerowej od jezdni oraz chodnika, tak aby wyeliminować dotychczasowe konflikty pomiędzy użytkownikami drogi. Druga kwestia to rezygnacja z sygnalizacji świetlnej, co ma upłynnić ruch.

Trzecim zabiegiem jest właśnie dodanie fotoluminescencyjnych minerałów do jasnozielonej farby, którą wymalowano fragment rowerowej drogi w miejscu, gdzie przecina skrzyżowanie – w nocy delikatnie jarzą się oddając energię słońca zebraną w ciągu dnia.
Sama uczelnia projekt traktuje badawczo, jako rodzaj tzw. living lab. Na użycie luminescencyjnej farby dostała specjalne pozwolenie od Federal Highway Administration i wyniki jej obserwacji w dużej mierze zdecydują, czy taki sposób wyróżnienia ścieżek rowerowych zacznie być szerzej stosowany w całym kraju.

Czytaj więcej: FastComapny


PRZECZYTAJ TAKŻE:

1 Comments

  1. Jacek

    W Polsce w Lidzbarku Warmiński taka scieżka już jest od
    2016 roku. Zapraszamy do Lidzbarka Warmińskiego.

Comments are closed.