Składany pawilon wniesie życie i zieleń w miejski plac

  • Data: 8 maja 2018 ·
  • Autor: ·
Składany pawilon wniesie życie i zieleń w miejski plac
Share

W Madrycie, na Plaza de la Luna wyrosły Góry na Księżycu. Tak bowiem nazywa się projekt (Mountain on the Moon), biura Enorme Studio, który powstał na okoliczność Madrid Design Festival – to przeszklony pawilon przypominający szklarnię, do którego dostawiono schodkową konstrukcję do siedzenia. Hiszpańscy projektanci chcieli pokazać jak w prosty sposób ulepszać miejską przestrzeń.

„Szklarnia” ma być miejscem pracy i relaksu dla każdego przechodnia. Są tu biurka, krzesła, pufy, trochę kwiatów i prąd pozyskiwany z energii słonecznej, tak aby można było naładować telefon, ewentualnie przy lampce poczytać książkę.

Dostawione z boku drewniane konstrukcje to rodzaj niezobowiązującego miejsca do tego, aby siąść, chwilę odpocząć i pogadać z przyjaciółmi. Przeplecione są roślinami, aby nieco zieleni wprowadzić w mocno zabudowaną przestrzeń placu.

Schody dostawione do pawilonu mają nawiązywać do tytułowych gór – dlatego narysowano na bokach szare warstwy, które jak na mapach hipsometrycznych obrazują wzniesienia, a rośliny można traktować jak szatę roślinną wzgórz. Konstrukcje wyposażone są w kółka, które pozwalają je przesuwać.

Poza czystym podnoszeniem jakości przestrzeni, projektantom zależało też na stworzeniu mobilnej instalacji. To pokazuje czasowość i nietrwałość, jaką charaktreryzuje się obecną rzeczywistość, a jednocześnie elastyczność, która jest na to odpowiedzią oraz jednym z ważnych elementów, jakie należy uwzględniać projektując dzisiejszą przestrzeń.

/Fot: Enorme Studio//


PRZECZYTAJ TAKŻE: