Samochody zjadą do podziemnych kanałów

  • Data: 20 grudnia 2016 ·
  • Autor: ·
Samochody zjadą do podziemnych kanałów
Share

A gdyby samochody, tak jak metro, puścić pod ziemią? Taki właśnie pomysł, nazwany CarTubes, zaprezentowało londyńskie biuro architektoniczne PLP. Nie chodzi o zwykłe tunele, ale raczej kanały przypominające tubę, w której porusza się Hyperloop.

Wtłoczenie samochodów do tak wąskiego przewodu możliwe byłoby dzięki temu, że dostęp miałyby wyłącznie pojazdy elektryczne. One nie potrzebują systemów wentylacyjnych. Drugi warunek to możliwość komunikowania ze sobą samochodów, aby same dostosowywały prędkość przejazdu, synchronicznie zwalniały i przyspieszały.

Projekt zbudowania tunelu pod centrum Londynu przedstawiał już Boris Johnson. Tak ściśle sformułowane warunki jazdy umożliwiłyby zwężenie przejazdu, co znacząco ograniczyłby jego koszt. Auta jadące równo jak wagoniki metra dodatkowo gwarantowałyby znakomitą przepustowość. Potrzeba było by mniej pasów. Projektancie z PLP sprawę traktują poważnie, jako wkład w zwiększenie bezpieczeństwa w mieście i wzmocnienie procesu oddawania ulic mieszkańcom.

Nie obyło się jednak bez krytyki pomysłu. Głównie jego realiów. Przede wszystkim jak w poprzecinanym podziemnym Londynie uda się wykopać kolejny tunel, gdzie umieszczać wjazdy do tego typu tuby, a przede wszystkim co zrobić z samochodami spalinowymi.

/Fot: PLP//


PRZECZYTAJ TAKŻE: