Richard Florida: Bourdain był wielkim kronikarzem miast

  • Data: 9 czerwca 2018 ·
  • Autor: ·
Richard Florida: Bourdain był wielkim kronikarzem miast
Share

W piątek 8 czerwca śmiercią samobójczą zmarł Anthony Bourdain, kucharz i autor programów telewizyjny, który jak żaden inny miasta całego świata pokazywał od kuchni. Jak życie gastronomiczne (i nie tylko) zmieni się, kształtując współczesne metropolie i mniejsze miejscowości. Richard Florida, jeden z najbardziej znanych socjologów miast, w swoim tekście opublikowanym na łamach CityLab, przekonuje że obok słynnej Jane Jacobs to druga osoba, która w największym stopniu wpłynęła na sposób w jaki pracuje nad tematyką miast i urbanistyki.

„Tak jak Jane Jacobs pomogła mi zdefiniować swego rodzaju intelektualną agendę, Bourdain zainspirował mnie do jak najszerszego dzielenia się wiedzą na temat miast i urbanistyki (…) Większość ludzi postrzegało go jako kronikarza życia gastronomicznego i kulturalnego. Ja jednak zawsze widziałem w nim  kronikarza miast i prawdziwego, wielkiego urbanistę. (…) To była zasadnicza część jego pracy i to pozostanie jego spuścizną.”, pisze Florida.

„Bourdain gastronomią posługiwał się jak obiektywem. To ona pozwalała mu eksplorować i odkrywać powiązania pomiędzy ludzką kreatywnością, autentycznością i zdolnościami społecznymi. W swoich podróżach dookoła świata i zapomnianych zakątkach własnego kraju, rejestrował kreatywność prawdziwych ludzi w prawdziwych społecznościach. Poza domowymi jadalniami, jego ulubione miejscami była przestrzeń publiczna. Tam znajdował street-food, który zawiera w sobie istotę tego czym są i żyją lokalne społeczności.”, dodaje kanadyjski socjolog.

„Jego kosmopolityzm był anty-elitarystyczny. Po tym jak z prezydentem Obamą zjadł obiad w skromnej restauracji w Hanoi, na łamach New Yorkera powiedział : „Wierzę, że dla niego ważne jest przekonanie, że inność nie jest zła, że ​​Amerykanie powinni aspirować do chodzenia w cudzych butach”. Za tym będziemy najbardziej tęsknić. Na Twitterze wiele osób podkreślało jego zdolność pokazywania ubogich miejsc dotkniętych niesprawiedliwością historyczną, bez robienia z tego egzotyki. Zamiast tego Bourdain potrafił wyeksponować walkę jaką zmarginalizowani ludzie prowadzą na własnych warunkach.”, pisze Florida.

Więcej na CityLab

/Fot: Peabody Awards, manhhai//