Przez rzekę po dmuchanym moście

  • Data: 23 czerwca 2016 ·
  • Autor: ·
Przez rzekę po dmuchanym moście
Share

/Fot: AECOM//
Mieszkańcy Brooklynu mają problem – główny tunel metra łączący ich z Manhattanem (obsługuje linię „L”) idzie do remontu. Zastanawiają się więc czym go zastąpić. Koncepcja kolejki gondolowej odpadła, bo nie dość, że droga, to jeszcze jej rozpinanie trwałoby tyle co sam remont. Padł więc pomysł, aby zrobić dmuchany most.

To projekt inżynierów z AECOM. Długą dmuchaną rurę chcieliby rozciągnąć z Williamsburg do Dolnego Manhattanu. Korytarz byłby tak szeroki i trwały, że mogliby nim spacerować nie tylko piesi, ale także jeździć rowerzyści. Aby przechodzień zapomniał o tym, że idzie się po rzece, wnętrze tunelu byłoby wypełnione interaktywnymi grafikami.

Pomysł bardzo się spodobał Nowojorczykom, ale prawdopodobnie przegra z prostszym rozwiązaniem – zwiększeniem liczby rzecznych promów, które będą przewozić pasażerów z Manhattanu na Brooklyn. Ten pomysł wpasowuje się w strategię rozwoju transportu miejskiego promowaną przez burmistrza Billa de Blasio, który chce zwiększyć wykorzystanie dróg wodnych.


PRZECZYTAJ TAKŻE: