Promenada z drewnianymi domkami na rzymskim akwedukcie

  • Data: 3 lutego 2017 ·
  • Autor: ·
Promenada z drewnianymi domkami na rzymskim akwedukcie

Zagospodarowanie starożytnych obiektów to delikatna sprawa. Jak może to wyglądać, pokazał konkurs The City Above the City, który miał za zadanie wyłonienie najciekawszych drewnianych nadbudów w centrum miasta. Jednym ze szlagierów był projekt stworzenia promenady z drewnianymi domkami na rzymskim akwedukcie w Stambule.

To koncepcja zaproponowana przez tureckie biuro projektowe Superspace. Colliding Lines and Lives mógłby wyrosnąć na długim na 921 metry akwedukcie, który znajduje się w dzielnicy Fatih.

Na dolnym poziomie zabudowy, bezpośrednio w kanale, którym płynęła kiedyś woda, byłaby przestrzeń do spacerów, wypełniona drzewami i ławkami. Dopiero z nad niej wystrzelały by w górę wąskie drewniane domki, wysokie na dwa, trzy i cztery kondygnacje.

Byłyby one rozstawione symetrycznie do przęseł akweduktu, stanowiąc niejako ich lustrzane, chociaż mocno nieregularne odbicie. W ten sposób konstrukcja oparta na rusztowaniu miałaby się wpisywać w starożytny kontekst.

Miałby to też być rodzaj dychotomii czegoś trwałego, kamienne, historycznego i ciężkiego, z tym co nowe, lekkie, drewniane, a przez to też nietrwałe.

/Fot: Superspace//


PRZECZYTAJ TAKŻE: