Promenada z drewnianymi domkami na rzymskim akwedukcie

  • Data: 3 lutego 2017 ·
  • Autor: ·
Promenada z drewnianymi domkami na rzymskim akwedukcie
Share

Zagospodarowanie starożytnych obiektów to delikatna sprawa. Jak może to wyglądać, pokazał konkurs The City Above the City, który miał za zadanie wyłonienie najciekawszych drewnianych nadbudów w centrum miasta. Jednym ze szlagierów był projekt stworzenia promenady z drewnianymi domkami na rzymskim akwedukcie w Stambule.

To koncepcja zaproponowana przez tureckie biuro projektowe Superspace. Colliding Lines and Lives mógłby wyrosnąć na długim na 921 metry akwedukcie, który znajduje się w dzielnicy Fatih.

Na dolnym poziomie zabudowy, bezpośrednio w kanale, którym płynęła kiedyś woda, byłaby przestrzeń do spacerów, wypełniona drzewami i ławkami. Dopiero z nad niej wystrzelały by w górę wąskie drewniane domki, wysokie na dwa, trzy i cztery kondygnacje.

Byłyby one rozstawione symetrycznie do przęseł akweduktu, stanowiąc niejako ich lustrzane, chociaż mocno nieregularne odbicie. W ten sposób konstrukcja oparta na rusztowaniu miałaby się wpisywać w starożytny kontekst.

Miałby to też być rodzaj dychotomii czegoś trwałego, kamienne, historycznego i ciężkiego, z tym co nowe, lekkie, drewniane, a przez to też nietrwałe.

/Fot: Superspace//


PRZECZYTAJ TAKŻE: