Połowa świata będzie okularnikami

  • Data: 25 maja 2017 ·
  • Autor: ·
Połowa świata będzie okularnikami
Share

Cyfrowe zmęczenie oczu (ang. digital eye strain) to obciążenie, które przyniosły ludziom ekrany komputerów i tabletów. Pieczenie i zaczerwienienie oczu, rozmyty obraz, a nawet ból głowy, karku, pleców i ramion. Wystarczy dwie godziny wpatrywania się w ekran. Nowy zwyczaj – dorośli Amerykanie spędzają przed nim jedenaście godzin, a brytyjskie dzieci sześć i pół godziny – ma jednak także znacznie dalekosiężne skutki: krótkowzroczność.

Jak donosi Ophthalmology Journal, naukowcy oszacowali, że do 2050 około 4,8 mld ludzi będzie krótkowidzami To około połowa ówczesnej populacji. Ich zdaniem przyczyną jest właśnie zbyt długie wpatrywanie się w ekran. Już dziś największy przyrost okularników odnotowuje się w krajach zamożnych, gdzie sprzęt elektroniczny to codzienność – szczególnie szybko rosnącą ich grupą są dzieci.

Jak będzie to wyglądać w przyszłość obecnie możemy zaobserwować np. w Korei Południowej – tutaj 80 proc. dwudziestolatków to krótkowidze. Pogorszenie się wzroku ma też przynieść wzrost zachorowań na kataraktę oraz jaskrę.

/Fot: Swami Stream//


PRZECZYTAJ TAKŻE: