Park pod dachem z trawnika

  • Data: 27 lutego 2017 ·
  • Autor: ·
Park pod dachem z trawnika
Share

Ostatnio przy urządzaniu przestrzeni publicznej popularne staje się podnoszenie części nawierzchni i umieszczanie pod nią pomieszczeń. Tak powstało m.in. szczecińskie Centrum Dialogu Przełomy, a obecnie podobnie chcą potraktować śródmiejski skwer w Los Angeles.

Projekt dotyczy skrawka zieleni vis-a-vis ratusza. To tzw. FAB Civic Center Park, znajdujący się na rogu ul. Pierwszej (First) oraz Broadway – stąd nazwa FAB. Parcela ma niecały hektar i chodzi o to, aby ją jak najlepiej zagospodarować.

Stąd właśnie pomysł, aby na połowie placu stworzyć piętrową konstrukcję. Dach miałby fantazyjny kształt nałożonych na siebie centralnie wstążek pokrytych trawnikiem. Przypominają one namiot. Pod spodem znalazłoby się miejsce na dodatkową, zacienioną przestrzeń – rodzaj pawilonu, w którym mogłyby się odbywać imprezy publiczne.

W drugiej części placu dominować ma z kolei woda: znajdzie się tu fontanna i kamienisty staw. Oba obiekty mają być odpowiedzią na upały, które szczególnie doskwierają w centrum Los Angeles, które jest jedną wielką zabetonowaną wyspą ciepła.

Projekt zaproponowany przez biuro Brooks + Scarpa nie jest pierwszy pomysłem na urządzenie tego skrawka zieleni. Wcześniej pojawiła się koncepcja, aby urządzić park z pawilonem, który byłby rodzajem centrum gastronomicznego.

/Fot: Brooks + Scarpa//


PRZECZYTAJ TAKŻE: