Naukowcy znaleźli miejsce na nowy, wielki las

  • Data: 21 sierpnia 2019 ·
  • Autor: ·
Naukowcy znaleźli miejsce na nowy, wielki las
Share

Przez ostatnie cztery lata naukowcy University of Connecticut pracujący pod kierunkiem profesora Robina Chazdona, prowadzili bardzo dokładne badania mające na celu zidentyfikowanie najlepszych miejsc na świecie do ponownego zalesienia. Wyniki swoich prac opublikowali w Journal Science Advances. Dzięki satelitom naukowcy znaleźli 100 milionów hektarów ziemi, które stosunkowo łatwo można zamienić w nowy las deszczowy. Naukowcy szukają sposobu, by w prosty sposób zastąpić ubytki spowodowane wycinaniem lasów deszczowych. Dziś zajmują one teren o połowę mniejszy niż ten, na którym rosły 50 lat temu. Przyczyną tego jest oczywiście zagospodarowanie terenów pod nowe farmy, przemysł i kopalnie. Najgorsze, że mimo stałego nagłaśniania problemu  proceder trwa w najlepsze, tylko w 2018 wycięto 12 milionów hektarów drzew, z czego 3.6 miliona hektarów (powierzchnia Belgii) stanowiły najstarsze drzewa. 

Jak dobrze wiadomo lasy równikowe są niezbędne z wielu przyczyn. Ich brak odbija się na całym świecie jako podwyższenie poziomu dwutlenku węgla czy globalne ocieplenie, ale mają one również ważną funkcję lokalną, taka jak zabezpieczenie przed powodziami, które stają się coraz bardziej nagminne. 

Na mapie stworzonej głównie przez naukowców z Uniwersytetu w Sao Paulo ustalono, że jest 15 krajów o największym potencjale odbudowy lasów, składają się na to kraje ameryki południowej, afryki i Azji : Brazylia, Indonezja, Indie, Madagaskar, Kolumbia, Filipiny, Wietnam, Birma, Tajlandia,Rwanda, Uganda, Burundi, Togo i  Sudan Południowy. Co ważne 70% z miejsc. które zostały wyznaczone rozpoczęły już ponowne zalesianie na mocy układu ustalonego w Niemczech z 2011 roku, według którego do 2030 roku ma zostać odtworzony las na 350 milionach hektarów na całym świecie.

Niektóre kraje, w tym Chiny, Indie, Malawi, Kamerun i Wybrzeże Kości Słoniowej rozpoczęły sadzenie drzew na własną rękę i mimo, że wychodzi im to całkiem nieźle nie wszyscy są przekonani co do tego pomysłu. Jak podkreślają badacze, aby odbudować straty, które sami spowodowaliśmy należy dobierać odpowiednie gatunki drzew i przykładać większą uwagę do ich pielęgnacji. 

Ostatnim punktem, który jest ważny a o którym łatwo zapomnieć jest dobry kontakt i zaangażowanie lokalnej społeczności. Tereny, na których kiedyś znajdował się las, dzisiaj są już często  własnością prywatną i aby w zgodzie go otworzyć należy umieć porozumiewać się z właścicielami ziemi.