Miejska pływalnia w paryskim kanale

  • Data: 28 lipca 2017 ·
  • Autor: ·
Miejska pływalnia w paryskim kanale
Share

W Paryżu już od jakiegoś czasu bulwary latem zamieniają się w miejskie plaże. Teraz stolicy Francji przybyła jeszcze jednak atrakcja na upalne dni. Na rozcinającym 19 Dzielnicę sztucznym zalewie Bassin de la Villette zostało stworzone kąpielisko.

Wszystko wygląda bardzo staromodnie: przy nabrzeżu zbudowano drewniane pomosty ogradzające trzy otwarte baseny – woda pochodzi z samego zbiornika. Na raz kąpać się może tu 300 osób. Przy samym nabrzeżu postawiono też szafki na ubrania (jest ich 80).
Bassin de la Villette to element systemu kanałów, który jest swego rodzaju rzeczną obwodnicą Paryża – od wschodu skraca bieg Sekwany, która łukiem otacza miasto. Został wybudowany jako rezerwuar wody dla rosnącej metropolii, a jednocześnie nowy szlak wodny.

Ma to być pierwszy krok na drodze przywracania Paryżanom miejscowych rzek. Proces ten trwa już od lat 80-tych, kiedy zaczęto ulepszać system oczyszczania wody i ograniczać skalę toksycznych ścieków. Mer miasta Anne Hidalgo wyznaczyła sobie konkretne cele związane z tworzeniem tu miejsc rekreacyjnych. Kąpielisko Bassin de la Villette jest już gotowe, ale znacznie bardziej ambitny plan to doprowadzenie samej Sekwany do takiego poziomu czystości, aby w 2024 roku można nią było płynąć wpław.
Podobne projekty rzecznych basenów ma zresztą właściwie każda Europejska stolica: od Londynu, przez Berlin, a na Warszawie kończąc.

/Fot: Besopha//


PRZECZYTAJ TAKŻE: