Koszary przerobione na kolorowe osiedle tanich domów

  • Data: 25 kwietnia 2016 ·
  • Autor: ·
Koszary przerobione na kolorowe osiedle tanich domów
Share

/Fot: MVRDV//
Pstrąże czy Kłomino to dawno zapomniane nazwy miast, którymi przez kilka dekad władała Armia Radziecka. Po wycofaniu wojsk popadły w ruinę. Podobnego błędu nie chcą popełnić władze Mannheim. Dlatego opuszczone w 2012 roku podmiejskie koszary amerykańskiej armii zamierzają przerobić na osiedle tanich, kolorowych domów.

Za projekt wzięła się holenderska pracownia MVRDV, która do współpracy wzięła również holenderskiego producenta domów Traumhaus. Wspólnie opracowują zróżnicowaną paletę jednostek mieszkalnych, które ustawią na powierzchni 29 tys. m kw. Wyróżnikiem będzie nie tylko różnorodna kolorystyka.

We wszystkich przypadkach model domu jest podobny – wąski, niezbyt duży, dwupoziomowy budynek, wychodzący na obie strony, gdzie można zaadoptować strych. Ten poziom standaryzacji zapewnia efekt skali, a w konsekwencji ogranicza koszty. Wszystko bazuje na pięciu typach domów wykonanych z cegieł i drewna, które będą miały swoje modyfikacje.

Domy mają być nie tylko w miarę tanie, ale także dostosowane do potrzeb różnych grup społecznych i pokoleniowych. Dlatego sposobów wykończenia jest dość dużo. Każdy budynek będzie zindywidualizowany. Jak przekonują twórcy osiedla, ma być tu odczuwalny duch indywidualnej ekspresji.

Dla zwiększenia poczucia, że jest się we własnym domu, każdemu będzie też przypadał kawałek zielonej powierzchni. Również ogródek będzie można dostosowywać do własnych potrzeb – jedni zrobią tu miejsce do zabawy dla własnych dzieci, a inni warzywnik, z którego będą zbierać świeże składniki do jedzenia.

Sielskości osiedlu dodadzą ścieżki dla pieszych oraz rowerzystów. Samochody będą poruszać się na jednym wielkim podziemnym parkingu. Poza tym miasto zachęcać będzie do korzystania z linii tramwajowej biegnącej w sąsiedztwie osiedla.


PRZECZYTAJ TAKŻE: