Kolejna runda darmowej kolei dla młodych

  • Data: 7 grudnia 2018 ·
  • Autor: ·
Kolejna runda darmowej kolei dla młodych
Share

Komisja Europejska znów chce rozdawać darmowe bilety na jazdę koleją po Europie. Pierwszą ich pulę rozdała w czerwcu tego roku – wówczas 15 tys. 18-latków, bo do nich skierowana jest propozycja, załapało się na bezpłatne zwiedzanie starego kontynentu. Teraz do zdobycia jest 12 tys. biletów.

Za całym przedsięwzięciem stoi idea promowania Europy jako wielokulturowego kontynentu – coś, o czym młodzież uczy się w szkole, a w czasie wakacji ma szansę przekonać się dzięki własnym doświadczeniom. W czasie gdy połączenia między europejskimi miastami zdominował Ryanair i inne tanie linie lotnicze to także promocja całkiem innego, bardziej ekologicznego sposobu podróżowania. Bez tego młodzi ludzie będą znać pociągi tylko jako lokalny i krajowy środek transportu.
Czerwcowa edycja projektu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Po bilety aplikowało ponad 100 tys. młodych ludzi, czyli niemal siedem razy więcej niż przewidywała pula. Redukcja chętnych była więc spora. Polacy byli piątą największą grupą biorącą udział w projekcie – wniosków złożyło 6.365 osób, a 1.114 cieszyło się z darmowej jazdy.

Teraz do wzięcia jest około 12 tys. biletów, a na Polskę tym razem przypadło ich 888 (7,4 proc. liczony jako udział w populacji UE). Każdy chętny z rocznika 2000 musi się jednak spieszyć, bo zapisy przyjmowane są do 11 grudnia do godziny 12.00. Przy składaniu aplikacji bierze udział w quizie, który będzie zawierał pięć pytań wielokrotnego wyboru na temat kultury i różnorodności Europy. Bilet można będzie wykorzystać dopiero na wiosnę – jego okres obowiązywania trwa od 15 kwietnia do 31 października 2019 roku. Zapewnia darmową jazdę przez cały miesiąc (poza koleją przewidziany jest też transport promowy oraz autobusowy).


PRZECZYTAJ TAKŻE: