Gra, która pozwala tworzyć nowoczesne miasta

  • Data: 2 listopada 2017 ·
  • Autor: ·
Gra, która pozwala tworzyć nowoczesne miasta
Share

Minecraft zdążył zainspirować całe pokolenie dzieciaków do by zostać architektami. Teraz  jest nowa gra, której chciałaby pokazać kolejnemu pokoleniu jak projektować miejską przetzreń. Nazywa się Block’hood, a jej autorem jest Jose Sanchez, Chilijki architekt wykładający na Uniwersytecie Południowej Kalifornii School of Architecture.

Sanchez postanowił stworzyć grę trochę stworzyć coś pomiędzy Minecraftem a SimCity, tyle że zamiast budowania prostokątnych bloków ma uczyć projektowania miasta zgodnie z ideami ekologicznego i społecznie zrównoważanego miasta. Celem gry nie są pieniądze, tych gracz ma je w nieograniczonych ilościach, to co go ogranicza, to są zasoby. Tak wiec nie da się zainstalować  nowych paneli słonecznych, zbudować nowego ogrodu na dachu, szkoły, apartamentowca czy kawiarni o ile nie masz odpowiednich zasobów. Musisz korzystać z nich w sposób zrównoważony.

Kluczowym elementem gry jest zasada, że jak w rzeczywistości, każdy ruch ma swoje konsekwencje. A więc sadząc drzewa musimy pamiętać o zapewnieniu im źródła wody. A jeśli tak zaprojektujemy nasze miasto, że będzie które generowało zbyt dużo spalin, to nawet jeśli stworzymy futurystyczne ogrody na dachach, to  i tak uprawiane tam rośliny przestaną rosnąć. A to może sprowadzić na naszą metropolię głód, ludzie zaczną umierać, przestaną się kształcić i nie będzie miał kto wymyślić sposobu, jak ten problem naprawić.

Od początku ambicją chilijskiego architekta było dotarcie z grą nie tylko do dzieci ale również do zupełnie nowej widowni ludzi, którzy faktycznie maja wpływ na to jak wyglądają nasze miasta. Sanchez chce, by jak na symulatorze uczyli się dzięki grze myślenia o nowoczesnym mieście. Chce z nią dotrzeć również do szkół, gdzie nauczyciele na bazie Block’hood mogliby wpajać ekologiczne zasady to, że nie ma rzeczy, które są tylko śmieciami, wszystko można jakoś przerobić, bo inaczej nie będziemy mieli zasobów, potrzebnych do budowania.

A najważniejszą cechą gry jest to, że nie można jej tak porostu wygrać i skończyć – tak jak w prawdziwym świecie – można jedynie wprowadzać ulepszenia i bronić się przed chaosem, ale tylko na jakiś czas, ponieważ zaraz pojawią się nowe problemy i gracz będzie zmuszony szukać nowych rozwiązań.

1 Comments

  1. Lod

    Wazne jest to, ze sa rozni ludzie ,nieoelnosprawni,kazdy ma okreslone potrzeby i prawa czlowieka rowne dla kazdego,mafia i ludzie bogaci nie sa pepkiem swiata raczej smieciami swiata

Comments are closed.