DZIEŁO SZTUKI, KTÓRE DAJE OCHŁODĘ W MIEŚCIE

  • Data: 16 sierpnia 2018 ·
  • Autor: ·
DZIEŁO SZTUKI, KTÓRE DAJE OCHŁODĘ W MIEŚCIE
Share

Niewielu ludzi uznałoby, że konstrukcja produkująca mgiełkę przynoszącą ochłodę dla mijających ją przechodniów w mieście może być dziełem sztuki. A jednak. Podejście do tego rodzaju urządzeń może zmienić wystawa zorganizowana przez Muzeum Sztuk Pięknych w Taipei, mająca na celu pokazanie kreatywnych rozwiązań związanych z naturalnymi sposobami chłodzenia powietrza.
Przed muzeum stanęła interaktywna rzeźba nazwana „Mist Encounter”, która jeżeli wyczuje ruch uwalnia odrobinę chłodnej mgiełki, która unosi się zgodnie z kierunkiem wiatru. Całość jest wykonana ze szkieletu rusztowania budowniczego.

„Mist Encounter” opracowany przez Serendipity Studio i KWA Architects, łączy w sobie trzy bardzo ważne cechy – jest bardzo użyteczny przynosząc ulgę gościom muzeum, jest ładnym i ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, a o bardzo ważne jest również o wiele bardziej przyjazny dla środowiska niż zwykły klimatyzator. Oswaja ludzi z pomysłem naturalnych klimatyzatorów oraz inspiruje do dalszych prób zastępowania innych urządzeń ich naturalnymi odpowiednikami. Ale kluczowa jest użyteczność dzieła sztuki  szczególnie w dobie wszechobecnych upałów. Na Tajwanie średnie temperatury wynoszą teraz powyżej 30 stopni, a klimatyzacja w budynku muzeum jest aktualnie w remoncie. Instalacje zdobyła pierwsze miejsce na konkursie x-site organizowanym przez muzeum.