Drewniane domy z dużą przestrzenią wspólną

  • Data: 3 października 2016 ·
  • Autor: ·
Drewniane domy z dużą przestrzenią wspólną
Share

Świat przyszłości będzie zbudowany z drewna. Tak przynajmniej wyglądało to na wystawie House Vision 2016, gdzie najsłynniejsi japońscy architekci, m.in. Sou Fujimoto, Atelier Bow-Wow, Kengo Kuma oraz Shigeru Ban, zaprezentowali swoje koncepcje domu przyszłości.

Pomysłów było sporo, szczególnie ciekawie wyglądało jednak japońskie spojrzenie na trend panujący w zachodniej architekturze, gdzie przestrzeń prywatną pomniejsza się kosztem przestrzeni wspólnej. Japonia jest prekursorem mikromieszkań, nie były one jednak tworzone w połączeniu z obszerną przestrzenią wspólną.

Szczególnie efektowny jest projekt Sou Fujimoto, przypominający iluzjonistyczny rysunek gmatwaniny schodów wspinających się w różnych kierunkach. Uzyskał go wykorzystując drewniane boksy rozstawione na paru poziomach. Te małe mieszkanka połączone są schodami i przejściami, które tworzą splątaną przestrzeń (mają w sobie coś z indiańskiego puebla). Projekt nazwany Rental Space Tower to prototyp stworzony dla tokijskiego dewelopera Daito Trust Construction.

Bardziej konserwatywnie do podziału przestrzeni na prywatne oraz publiczne podszedł Go Hasegawa. Przedstawiony przez niego Yoshino-Sugi Cedar House ma bardzo konkretne przeznaczenie: stanie w mieście Yoshino, jako dom z wynajmem pokoi na Airbnb. Pokoje gościnne znajdą się na górze, przestrzeń wspólna zajmie parter.

Ograniczona przestrzeń mieszkalna objawia się także wynoszeniem wielu elementów mieszkania poza główne pomieszczenie. Tak wyglądał projekt Jun Igarashi oraz Taiji Fujimori na Inside-Out/Furniture-Room (na zdjęciu powyżej), gdzie pokoje zostały potraktowane jak meble dostawione do centralnego hallu.

Tendencji dominujących rynek podczas House Vision 2016 było widać znacznie więcej. Na przykład Nomad House dedykowany jest dla coraz bardziej mobilnych ludzi – wystarczający do tego, aby w nim mieszkać tylko parę tygodni.


PRZECZYTAJ TAKŻE: