Burmistrz Londynu namówił najlepszych architektów, aby zadbali o dobry i przyjazny mieszkańcom rozwój miasta

  • Data: 25 lipca 2017 ·
  • Autor: ·
Burmistrz Londynu namówił najlepszych architektów, aby zadbali o dobry i przyjazny mieszkańcom rozwój miasta
Share

Burmistrz Londynu, Sadiq Khan, namówił 50 cenionych architektów i projektantów, aby wsparli lokalne samorządy brytyjskiej stolicy przy tworzeniu lepszej przestrzeni do życia mieszkańców. Wśród nominowanych są m.in. projektant centrum noblowskiego w Oslo David Adjaye, obsypywana nagrodami Alison Brooks oraz Sadie Morgan, której zespół bierze udział w najbardziej spektakularnych projektach miasta, takich jak przebudowa okolic dworca King’s Cross oraz dawnej elektrowni Battersea.

To element programu Good Growth by Design, który Khan ogłosił 10 lipca w London School of Economics. Projektanci mają wprowadzić do miasta lepszej jakości budynki i infrastrukturę oraz pomóc w rozwoju miasta bardziej zrównoważonego oraz bardziej inkluzywnego pod względem społeczno-ekonomicznym.

„Musimy podtrzymywać szybki rozwój Londynu, ale jednocześnie wykorzystać tę szansę do tworzenia dobrej architektury i dobrego planowania. Mieszkańcy muszą odczuć, że jakość ich życia rzeczywiście się poprawia” powiedział Kahn, dodając, że dzięki zasadom wprowadzonym w ramach Good Growth miasto będzie się rozwijać w sposób bardziej zrównoważony: „z dala od drogich nieruchomości w centrum Londynu, w kierunku bardziej przystępnych cenowo domów przeznaczonych dla wszystkich Londyńczyków”, dodał.

Topowi projektanci mają zadbać nie tylko o jakość architektury i planowania, ale także np. wesprzeć urzędników w wypracowaniu najlepszych procedur, które będą stosowane przy wszelkiego rodzaju procesach inwestycyjnych i konkursach architektonicznych. Jako część programu ratusz uruchamia tzw. Publiczne Praktyki, inicjatywę, która na poziomie lokalnym ma wyrównać braki w potrzebnych kompetencjach.

/Fot: Chris Beckett//


PRZECZYTAJ TAKŻE: