Brytyjczycy stworzą las z 50 milionami nowych drzew

  • Data: 12 stycznia 2018 ·
  • Autor: ·
Brytyjczycy stworzą las z 50 milionami nowych drzew
Share

Północna Anglia ma stać się dużo bardziej zielona. W niedzielę rząd Wielkiej Brytanii ogłosił plan stworzenia nowego rozległego lasu, rozciągającego się od wybrzeża Morza Północnego do leżącego po przeciwległej stronie wybrzeża morza Irlandzkiego. Dzięki temu w jednej z najmniej zalesionych części kraju powstanie las o długości 200 kilometrów z 50 milionami głównie liściastych drzew. W ten sposób zostanie tu po 200 latach odtworzony zielony krajobraz, a mieszkańcy tych terenów wreszcie zyskają przestrzeń, do której raz na jakiś czas będą mogli wyrwać ze swoich miejskich dżungli.

Projekt będzie kosztował 0,5 mld funtów, co porównując na przykład z kosztami Brexitu szacowanymi na ponad 60 mld funtów, nie jest wielką kwotą. Zazielenianie pasa pomiędzy Liverpoolem a Hull jest w pewnym sensie kontynuacją projektu Lasu Narodowego, który wystartował 28 lat temu. Zaczyna on właśnie dorastać i widać jak już zmienił myślenie i dyskusję o krajobrazie w Anglii. Podobnie jak w przypadku nowego Północnego Lasu, nie chodzi tu tylko o stworzenie terenów zielonych, które pochłaniałyby dwutlenek węgla i były miejscem rekreacji, ale także o wyobrażenie sobie, co robić z dużymi terenami poprzemysłowymi, kiedy produkcja przestaje się opłacać. Wielka Brytania nie ma wyboru, jest jednym z najmniej zalesionych krajów w Europie. Proporcja lasów do całej powierzchni wynosi zaledwie 13 procent (w samej Anglii tylko 10 proc.), gdy na przykład w Finlandii jest to 73 proc, we Francji 31 proc., a w Polsce 29,7 proc. (do roku 2050 ma być 33 proc.)

Oczywiście odtwarzanie lasów nie jest prostą sprawą, bo duża część terenów znajduje się w prywatnych rękach. Ale Las Narodowy na przykład udało się stworzyć dzięki zachętom finansowym, kierowanym do prywatnych właścicieli, tak by opłacało im się sadzenie nowych drzew i łączenia zalesionych w ten sposób obszarów w jeden duży kompleks leśny. Dziś 80 procent z tych lasów jest udostępniona dla wszystkich.


PRZECZYTAJ TAKŻE: