Brytyjczycy przerzucają się na cyfrowe bilety kolejowe

  • Data: 31 października 2017 ·
  • Autor: ·
Brytyjczycy przerzucają się na cyfrowe bilety kolejowe
Share

Do końca przyszłego roku w Anglii i Walii pasażerowie będą mogli zrezygnować z papierowych biletów kolejowych. Takie są założenia rządu, który na początku października przedstawił projekt upowszechnienia tzw. inteligentnych biletów. Wdrożenie będzie kosztować Brytyjczyków ok. 80 mln funtów.

„Pasażerowie chcą inteligentnych biletów i rząd im je dostarczy. Ta niemała inwestycja ma spowodować, że wszyscy udający się w podróż na dowolnej trasie będą mogli posługiwać się biletami zakodowanymi w aplikacjach telefonicznych, kodach kreskowych oraz na inteligentnych kartach”, zapowiedział Chris Grayling, brytyjski sekretarz transportu. Papierowe bilety pozostaną w obiegu, ale chodzi o to, aby w każdej sytuacji pasażerowie mieli wybór i możliwość skorzystania z biletu elektronicznego.

Kluczowym elementem programu będzie rozwinięcie systemu sprzedaży biletów poprzez aplikacje mobilne, tak aby można je było kupić u każdego z operatorów kolejowych (jest ich kilkunastu). Na początku przyszłego roku ma być wprowadzona inteligentna karta przejazdowa, którą w postaci aplikacji będzie można zainstalować na telefonie. Już teraz bilety na smartfony ściąga się w postaci kodów kreskowych. W użyciu mają być obie metody.

– W Polsce podobna rewolucja zaczęła się w 2011 roku, kiedy Koleje Mazowieckie jako pierwsze umożliwiły zakup biletu kolejowego za pomocą aplikacji na smartfony. Dziś każdy przewoźnik kolejowy w Polsce umożliwia zakup biletu przez smartfona. Chociaż nadal zdecydowana większość biletów sprzedaje się w kasie, to aplikacja jest najszybciej rozwijającym się sposobem zakupu biletu. – mówi Tomasz Krajewski, Prezes SkyCash Poland.

Co istotne, cyfrową transformację, do której kolejarzy nakłania rząd, na wyspach popierają nie tylko zwolennicy nowych technologii, ale także ekolodzy. Z ich punktu widzenia to odejście od drukowania nikomu nie potrzebnych papierowych kwitków, których żywotność jest niewiele dłuższa, niż czas podróży. A rocznie na brytyjskiej kolei odbywa się 1,7 mld przejazdów.


PRZECZYTAJ TAKŻE: